Go to ...

SafetyZone.pl

RadioPatrol.PL - information agency: security, work of the police and services, roads, motorization, transport... Security training.

Listen to the RadioPatrol.PL

SafetyZone.pl on YouTubeSafetyZone.pl on TumblrRSS Feed

19 lipca 2019

12.05 to święto Kierowców


12. maja w kalendarzu wypada święto Zawodowego Kierowcy. Większość jubilatów swój dzień spędzi nawijając asfalt na koła, jadąc po wszystkich drogach Polski i Europy, a część i Rosji. W 2017 roku polscy kierowcy mają się czym chwalić. Zawód po latach wreszcie nabiera szacunku u pracodawców. W dobrych firmach jeździ się coraz lepszymi zestawami i co jednak wciąż jest kontrowersyjnym wniosek, za coraz lepsze pieniądze. Jak jest naprawdę?

Redakcja RadioPatrol.PL przeprowadziła analizę grup i forów mediów społecznościowych, wybierając najtrafniejsze naszym zdaniem wnioski, dotyczące tego ciekawego zawodu. Zatem: 1. jest niewielu zawodowych kierowców, którzy nie lubią swojej pracy, a przynajmniej nikt się do tego specjalnie nie przyznaje. 2. najpopularniejszym tematem rozmów są zarobki i… czas pracy. 3. większość kierowców spokojnie akceptuje zasady swojej pracy, która wymaga od nich w zasadzie ciągłej rozłąki z rodzinami i spędzania średnio 3 tygodni w kabinie, przy najczęściej 1 tygodniu odpoczynku w domu. 4. kierowcy chcieliby być uczciwiej traktowani przez pracodawców – duża grupa zawodowców jest zmuszona do posiadania własnej działalności gospodarczej, która nie pozwala im na odkładanie prawdziwych kwot na godne emerytury oraz odbiera im prawa pracownicze, należne z uwagi na wartość wkładanej przez siebie, w inne firmy pracy. 5. kierowcy mimo tego są zadowoleni z wysokości swoich zarobków, które w transporcie międzynarodowym wynoszą ok. 7500 zł brutto, a w krajowym (tu w większości wypadków wraca się codziennie do domu), ok. 3500 zł brutto. 6. kierowcy zgłaszają braki w infrastrukturze parkingowej w Polsce, większość uważa, że za mało jest parkingów – portów, gdzie można bezpiecznie pozostawić auto z ładunkiem, wyspać się, tanio zjeść, wykąpać i zrobić zakupy. 7. Po dramatycznych wydarzeniach z udział polskiego kierowcy w Berlinie, nasiliły się komentarze o zagrożeniach, jakie niesie zawód kierowcy – w tym: udział w wypadku drogowym, napad z próbą przejęcia ładunku lub całego pojazdu, a teraz i uprowadzenie ciężarówki do wykorzystania w zamachu terrorystycznym. 8. Zgrozą zawodowcy nazywają łącznik między Francją, a Anglią, gdzie pojazdy są wciąż demolowane przez nielegalnych imigrantów, chcących wykorzystać okazję i przejechać na wyspy. 9. Podobnie komentowane są złośliwe kontrole drogowe na wschód od polskiej granicy, gdzie wciąż normą są gigantyczne łapówki lub uciążliwe inspekcje dokumentów i pojazdów, gdy kierowca nie chce płacić. 10. Skrajne opisowe opinie kierowców o ich pracy: żyjesz, jak pies w budzie i ta o pasji i miłości do tego, co się robi, że nikt nie zrozumie tej pracy, kto nie chce widzieć zachodów i wschodów słońca, zawsze w innych, często pięknych miejscach!

To tylko nieliczne, ale dla nas ciekawe uwagi o pracy, którą w Polsce wykonuje ok. pół miliona ludzi. Za kółkiem zasiadają i mężczyźni i kobiety, pracują głównie w prywatnych firmach i, co wnioskujemy z pełną odpowiedzialnością, lubią robić, to co robią!

Zawodowym kierowcom życzymy w ich dniu wszystkiego najlepszego!

Tags: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More Stories From akademia

About redakcja