Go to ...

SafetyZone.pl

RadioPatrol.PL - information agency: security, work of the police and services, roads, motorization, transport... Security training.

Listen to the RadioPatrol.PL

SafetyZone.pl on YouTubeSafetyZone.pl on TumblrRSS Feed

21 września 2019

Anita Włodarczyk rzuca… wyzwanie niesprawnym autobusom szkolnym!


Autobusy dowożące dzieci do szkół wymagają szczegółowych kontroli. Wybierani przewoźnicy często wygrywają przetargi nie jakością, a tylko ceną usługi. A niska cena nie oznacza, że dzieci jeżdżą bezpiecznym taborem z doświadczonymi kierowcami. Fakty wskazują, że często jest źle. W niektórych miejscach w Polsce nawet bardzo źle.Stan techniczny pojazdów dowożących dzieci do szkoły musi się poprawić – stwierdził minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas piątkowego briefingu dotyczącego działań Inspekcji Transportu Drogowego, podejmowanych w celu zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Akcję wsparła Anita Włodarczyk, mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro.
04112015ITD1Zapewnienie bezpieczeństwa podczas przewozu dzieci autobusami to jeden z głównych celów Inspekcji Transportu Drogowego – powiedział Alvin Gajadhur, szef Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Dotychczasowe kontrole przeprowadzone przez ITD w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” wykazały, że autobusy i gimbusy szkolne są w złym stanie technicznym. We wrześniu br. blisko co szósty skontrolowany pojazd tego typu miał zatrzymany dowód rejestracyjny. O zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły zaapelowali również minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister sportu Witold Bańka oraz rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk. My, sportowcy, będziemy wspierali akcje takie jak ta, dzięki którym dzieci mogą być bezpiecznie dowiezione do szkoły – stwierdziła lekkoatletka. Jako ludzie sportu będziemy się cyklicznie włączać do tego typu przedsięwzięć – potwierdził jej słowa minister Bańka.
Apeluję do organizatorów przewozów, by kierowali się nie tylko względami ekonomicznymi, ale przede wszystkim bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Bezpieczeństwo dzieci jest naszym priorytetem – powiedział minister
Adamczyk i zaapelował do władz samorządowych o wybieranie przewoźników dysponujących taborem o odpowiednim stanie technicznym. Szef resortu infrastruktury podkreślił, że kontrole tych pojazdów będą przeprowadzane przez ITD jeszcze częściej.
Minister Adamczyk, minister Bańka, szef GITD oraz mistrzyni olimpijska rozdawali również dzieciom odblaski, które poprawiają ich widoczność na drodze. „Wzorowi” kierowcy otrzymali w nagrodę maskotkę ITD – pluszowego
krokodyla.

We wrześniu br. inspektorzy skontrolowali 1730 gimbusów i autobusów szkolnych. Aż 273 kontrole zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych pojazdów ze względu na zły stan techniczny, z czego w 121  przypadkach inspektorzy zakazali dalszej jazdy. Inspekcja Transportu Drogowego przez cały okres roku szkolnego prowadzi kontrole gimbusów oraz autobusów szkolnych. Kontrolowane są głównie autobusy, które dowożą dzieci do szkół w małych miejscowościach. O taką kontrolę mogą poprosić sami rodzice, kontaktując się z właściwym wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego. Inspektorzy sprawdzają przede wszystkim stan techniczny pojazdów oraz uprawnienia i trzeźwość kierowców. Podczas akcji skontrolowano kilka autobusów szkolnych.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More Stories From bezpieczeństwo

About redakcja