Go to ...

SafetyZone.pl

RadioPatrol.PL - information agency: security, work of the police and services, roads, motorization, transport... Security training.

Listen to the RadioPatrol.PL

SafetyZone.pl on YouTubeSafetyZone.pl on TumblrRSS Feed

6 lipca 2020

CB Radio – naukowo


Szybka łączność w sytuacji wypadku drogowego ratuje życie ofiar! Można zaoszczędzić czas i pieniądze, gdy wie się więcej, niż inni zmotoryzowani. Te prawdy znają zawodowi kierowcy. CB radio jako forma komunikacji między kierowcami, przyjęła się niemal na całym świecie. Niewielkie radiostacje zasilane bezpośrednio z instalacji samochodu, z antenami na wygodnych magnetycznych lub stałych mocowaniach, zdominowały większe i część osobowych pojazdów. Kierowcy rozmawiają o stanie dróg, kontrolach drogowych, ale i wzywają pomocy oraz sami nią służą. Pierwszy wybuch mody na CB w Polsce to połowa lat ’90. XX wieku. Niemniej po okresie chwilowego zahamowania rozwoju tej formy porozumiewania się, „radyjka” znowu wracają do samochodowych kabin. Robert Błaszczyk, wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej oraz redaktor naczelny RadioPatrol.PL naukowo zbadał fenomen łączności obywatelskiej w Polsce. Okazuje się, że informacje przekazywane i pozyskiwane drogą łączności z innymi zmotoryzowanymi przez stację CB radia zamontowanego w pojeździe dotyczyły lub dotyczą:

 • w 89,6% ostrzeżeń o utrudnieniach w ruchu drogowym (tj. zauważonych korkach, wypadkach, kolizjach, robotach drogowych);
 • w 76,0% informacji o kontrolach drogowych prowadzonych na danej trasie przez służby tj. Policja, Inspekcja Transportu Drogowego etc;
 • w 74,0% pytań o drogę, czyli pomocy w nawigowaniu do celu podróży;
 • w 35,4% wezwania pomocy do ofiar wypadku;
 • w 27,1% są to swobodne rozmowy z innymi kierującymi.

Dzięki komunikacji z innymi użytkownikami radia CB w pojeździe badani uniknęli w przeszłości:

 • w 79,2% stania w korku;
 • w 61,5% kontroli drogowej;
 • w 60,4% mandatu za wykroczenie drogowe;
 • w 57,3% zagubienia się na trasie;
 • w 38,5% zdarzenia drogowego (kolizji lub wypadku);
 • pozostałe 7,3% badanych, nie zaznaczyło żadnej z powyższych odpowiedzi.

 

W całym badaniu uczestniczyło 90,6% mężczyzn i 7,3% kobiet. Wiek badanych wynosił: 3,1% mniej niż 20 lat; 20,8% między 20‒30 lat; 28,1% między 30‒40 lat; 32,3% między 40‒50 lat; 10,4% między 50‒60 lat; 3,1% badanych zadeklarowała wiek ponad 60 lat. Wśród badanych było 41,7% zawodowych kierowców oraz 71,9% osób, które za deklarowały, że z pojazdów korzystają prywatnie. Poprzez ankiety wśród zmotoryzowanych oraz wywiady eksperckie z przedstawicielami służb udowodnił, że CB radio pomaga w podnoszeniu szeroko rozumianego bezpieczeństwa na drogach. Zachęcamy do lektury artykułu naukowego, jaki dosłownie chwilę temu ukazał się na łamach „Rocznika Bezpieczeństwa Międzynarodowego” Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Tu znajdziesz tekst w PDF: ARTYKUŁ

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More Stories From bezpieczeństwo

About redakcja