Go to ...

SafetyZone.pl

RadioPatrol.PL - information agency: security, work of the police and services, roads, motorization, transport... Security training.

Listen to the RadioPatrol.PL

SafetyZone.pl on YouTubeSafetyZone.pl on TumblrRSS Feed

27 października 2020

Idea SafetyZone

logoznak1-300x300Popularyzujemy bezpieczeństwo. Docieramy z przekazem zorientowanym na tą tematykę do tysięcy polskich odbiorców za pośrednictwem własnego serwisu internetowego, ściśle programowo formatowanego radia oraz strony na portalu społecznościowym FB. Opracowujemy i proponujemy szkolenia otwarte i zamknięte oraz wykłady i ćwiczenia z zakresu bezpieczeństwa, w tym szkolenia antyterrorystyczne, kontrinwigilacyjne i komunikacyjne.

Szereg ekspertów współdziałających z naszym medialnym oraz szkoleniowym przedsięwzięciem komentuje najważniejsze zagadnienia bezpieczeństwa narodowego i publicznego.

Po program szkoleń zapraszamy: szkolenia@safetyzone.pl / tel. 790 404 404

Publikujemy i omawiamy informacje dotyczące działań służb, bezpieczeństwa na drogach i motoryzacji.


Idea popularyzowania bezpieczeństwa jest realizowana przez pomysłodawcę i redaktora naczelnego RadioPatrolPL Roberta J. Błaszczyka, od pierwszej połowy lat 90. XX. wieku. Pierwsze działania redaktora Błaszczyka były związane z uruchomieniem w dolnośląskim radiu Klakson, pierwszej w Polsce cyklicznej audycji radiowej, w której przekazywane były aktualne informacje o stanie dróg, kolizjach, wypadkach i utrudnieniach w ruchu drogowym. „Nocny Patrol” rozwijał się i ewoluował. Zwiększała się także świadomość kierujących o zagrożeniach istniejących m.in. w linii podwrocławskiego odcinka autostrady A4. Przy audycji ujawniały się nieznane dotychczas inicjatywy obywatelskie. Powstało kilka grup ratowników drogowych, którzy pomagali ofiarom wypadków na południe od Wrocławia. robnRozwinięto kanał 9 CB radia, poprzez który można było wezwać pomoc. Autostrada zyskała nieznane dotychczas, informacyjne oblicze.

(fot. redaktor Robert J. Błaszczyk podczas zdawania relacji, w czasie trwania audycji „Nocny Patrol” w radiu Klakson, rok 1996)

Naturalną konsekwencją był dalszy rozwój cyklu „Patrol”, który zaczął być realizowany codziennie, w porach największego natężenia ruchu drogowego. Autor zwiększył wówczas zasięg swoich działań, przez co słuchacze mogli pozyskiwać informacje w zasadzie z obszaru całego województwa dolnośląskiego. Informacje o relacjonowanych zdarzeniach były przekazywane przez zmotoryzowanych słuchaczy oraz przez służby, zainteresowane w pomocy kierowcom, którzy przy okazji poważniejszych zdarzeń, wielokrotnie zmuszeni byli do stania w kilometrowych korkach lub próbach zmiany swojej trasy, bez znajomości terenu. Powstała również audycja „Studio Patrol”, w której gościli eksperci ds. bezpieczeństwa, inżynierii ruchu, jak również prowadzona była radiowa szkoła pierwszej pomocy. Akcja skupiała coraz większą grupę współpracujących instytucji, organizacji, jak również osób prywatnych, dla których tematyka bezpieczeństwa stała się niezwykle ważna. Koniec lat 90. przyniósł DSCF1716możliwość przeniesienia „mobilnego studia” Roberta J. Błaszczyka z samochodu do samolotu, a potem do śmigłowca Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Akcja połączona z kolejną już z serii audycją radiową nosiła tytuł „Powietrzny Patrol”

(fot. śmigłowiec Mi2 wykorzystywany około roku 2000 przez KWP we Wrocławiu przy projekcie „Powietrzny Patrol”)

Audycja zyskała nie tylko zainteresowanie kierowców i miłośników oraz innych popularyzatorów bezpieczeństwa, ale co ważniejsze integrowała różne organizacje i instytucje do kreatywnej aktywności w tym ważnym obszarze codziennego życia. Program był od samego początku finansowany ze źródeł komercyjnych, dzięki Sponsorom, którzy docenili możliwość zainwestowania swoich środków w te medialne i społeczne działania. Zmiana koncesjonariusza radia Klakson, zakończyła czas akcji w tej stacji. Były podejmowane próby reaktywacji serii omawianych audycji m.in. w Polskim Radiu Wrocław.

Materiały realizowane pierwotnie dla stacji radiowych, zostały zmodyfikowane i część treści dotyczących zagadnień bezpieczeństwa znalazła się we współtworzonym przez redaktora Błaszczyka programie telewizyjnym „Auto Zwiad”, produkowanym przez znanego dziennikarza motoryzacyjnego redaktora Macieja P. Puchałę. Równocześnie powstała alternatywna produkcja telewizyjna poświęcona w całości popularyzacji zagadnień bezpieczeństwa, szczególnie pod HPIM3303kątem prewencji kryminalnej, której autorem i producentem był redaktor Robert J. Błaszczyk, pod tytułem „Jesteśmy z tej samej GLINY”, która ewoluowała w kolejny projekt pod nazwą „GLINY. Magazyn kryminalny Roberta Błaszczyka”. Dzięki tym programom emitowanym przez różne polskie stacje telewizyjne, świadomość bezpieczeństwa była jeszcze bardziej i szerzej podnoszona. Za te medialne działania redaktor Robert J. Błaszczyk, został uhonorowany przez późniejszego Komendanta Głównego Policji, gen. insp. Andrzeja Matejuka (fot. zdjęcie z uroczystości).

W konsekwencji specjalizacji dziennikarskiej redaktora Błaszczyka w obszarze bezpieczeństwa, powstał szereg różnych projektów medialnych, wśród których należy wspomnieć pierwszą w Europie tzw. policyjną telewizję, występującą pod nazwą „Telewizyjny Raport Policyjny”. Robert J. Błaszczyk stworzył również koncepcję programową naziemnej stacji radiowej radia Traffic FM, którego był dyrektorem i redaktorem naczelnym.

Od 2015 roku tworzony jest projekt pierwszego w Polsce policyjno-drogowego radia, nadawanego w Internecie, pod nazwą RadioPatrolPL, którego Robert J. Błaszczyk jest twórcą i redaktorem naczelnym. Zainteresowanie tymi działaniami wpłynęło na powstanie serwisu SafetyZone.pl oraz niezwykle aktywnego FP radia, działającego pod adresem fb.com/RadioPatrolPL.

Radio Patrol jest dostępne m.in. tu:

  1. TuneIn.com – pod nazwą „RadioPatrol”; link: http://tunein.com/radio/RadioPatrol-s256715/
  2. Radio.Garden – w lokalizacji Wrocław pod nazwą „RadioPatrol PL”; link: http://radio.garden/live/wroclaw/radiopatrol-pl/

 


 

Aktualne informacje publikujemy na:

fb.com/RadioPatrolPL

RadioPatrol.PL

kontakt: redakcja(at)radiopatrol.pl

 

Zapisz

Zapisz