Go to ...

SafetyZone.pl

RadioPatrol.PL - information agency: security, work of the police and services, roads, motorization, transport... Security training.

Listen to the RadioPatrol.PL

SafetyZone.pl on YouTubeSafetyZone.pl on TumblrRSS Feed

22 maja 2019

Kłusownik „uczłowieczenie”


Zwyrodnialcy rozstawiają po polskich lasach sidła i wnyki. Sprawa nie jest nowa. W walce z tym skandalicznym nieludzkim procederem pomagają nowe technologie. Jednak mimo pojawiających się w lasach foto-pułapek oraz rozwoju świadomości, co do praw zwierząt oraz kar, zarówno pozbawienia wolności, jak i dodatkowych pieniężnych, kłusownictwo to wciąż plaga. Największym problemem w walce z kłusownictwem są aspekty społeczne. Prawdopodobnie większość ujętych kłusowników to ludzie biedni, którzy w ten sposób dorabiają lub zdobywają jedzenie. Dla wielu kłusownictwo to również pewna niechlubna rodzinna tradycja. Niestety sądy nie stosują w przypadku tego typu przestępstw odpowiednio wysokich kar, a są przypadki, gdzie winni tego sprawcy, są po prostu zwalniani, a jeśli otrzymują wyroki, to najczęściej w tzw. zawieszeniu. Kłusownictwem nie jest tylko doprowadzenie zwierząt leśnych do bolesnej strasznej śmierci w męczarniach, gdzie uwieszone na linkach nad ziemią lub z łapami we wnykach, przez wiele godzin lub dni konają bez niczyjej pomocy. To prawnie także wędkowanie w miejscach i czasie do tego niedozwolonym lub bez wymaganych licencji i pozwoleń.

Policjanci z Lubina na Dolnym Śląsku zatrzymali kłusownika, który w lesie rozkładał wnyki, a gdy zorientował się, że jego działania mogły zostać zarejestrowane przez ukryte foto-pułapki, dokonał ich kradzieży. Mimo tego funkcjonariusze ustalili tożsamość 48-latka.

Jan Pociecha z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie relacjonuje, że zatrzymany kilka dni wcześniej udał się do lasu, niedaleko Lubina, gdzie rozstawił wnyki. Kłusownik zauważył zamontowane kamery. Prawdopodobnie, aby uniknąć odpowiedzialności i zatrzeć ślady swojej przestępczej działalności dokonał ich kradzieży. To mu nie pomogło. Policjantom udało się odzyskać część skradzionych kamer oraz zebrać wystarczający materiał dowodowy do przedstawiania zarzutu usiłowania kłusownictwa oraz kradzieży. Mieszkaniec gminy Lubin przyznał się do winy.

Mężczyzna odpowie teraz za swoje czyny przed sądem. Za usiłowanie kłusownictwa oraz kradzież grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More Stories From bezpieczeństwo

About redakcja