Go to ...

SafetyZone.pl

RadioPatrol.PL - information agency: security, work of the police and services, roads, motorization, transport... Security training.

Listen to the RadioPatrol.PL

SafetyZone.pl on YouTubeSafetyZone.pl on TumblrRSS Feed

6 lipca 2020

Sprawdź, jak przewożą Twoje dziecko….


Takie rzeczy… tylko w Polsce? Starym niesprawnym autobusem z kierowcą bez uprawnień, były przewożone dzieci w jednej z gmin województwa Śląskiego. Po kontroli przeprowadzonej przez inspektorów ITD uczniowie pojechali dalej do szkoły taksówkami. Ich codzienny środek lokomocji nadawał się już tylko do odstawienia na motoryzacyjną „emeryturę”. Przewoźnika czekają wielotysięczne kary finansowe. Inspektorzy z WITD Katowice skontrolowali w czwartek 21 października 2016 r. pojazdy przewożące dzieci do szkół. Wśród nich znalazł się 19-osobowy autobus prowadzony przez kierowcę, który posiadał wyłącznie prawo jazdy kat. B pozwalające na kierowanie pojazdem, w którym jest maksymalnie 9 miejsc. Mężczyzna nie odbył szkolenia dla kierowców przewożących osoby, nie przeszedł badań lekarskich ani psychologicznych i nie miał przy sobie wypisu z licencji na wykonywanie transportu drogowego.
23102015gitd2Stan pojazdu, który prowadził, również pozostawiał wiele do życzenia. Autobus miał niesprawne hamulce i światła, w jego wnętrzu dokonano niehomologowanych zmian konstrukcyjnych ? dodano uchwyty dla pasażerów, a
pasy bezpieczeństwa przymocowano do podłogi w sposób urągający wszelkim zasadom bezpieczeństwa. Inspektorzy zakazali dalszego przewozu dzieci tym pojazdem. W efekcie uczniowie, na koszt przewoźnika, kontynuowali swoją podróż taksówkami, które wcześniej również zostały skontrolowane przez ITD.
Kierowca za stwierdzone naruszenia został ukarany trzema mandatami na łączną kwotę 1,6 tys. zł, a wobec przewoźnika wszczęto postępowanie za naruszenia na kwotę 6 tys. zł. W drugim z kontrolowanych pojazdów stwierdzono brak odpowiednich uprawnień kierowcy, który miał prawo jazdy kat. B, a prowadził pojazd o masie całkowitej wynoszącej aż 4 tony. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 300 zł, a jego miejsce za kierownicą zajęła osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia.

Wojewódzkie inspektoraty ITD prowadzą kontrole pojazdów, w tym autobusów przewożących dzieci i młodzież. Szczegółowe kontrole mogą dotyczyć tak pojazdów okazjonalnie wynajętych do przewodu dzieci np. na wakacje, czy ferie, ale i tych autobusów, które dowożą dzieci w ruchu codziennym do szkół. Jeśli rodzice mają jakiekolwiek wątpliwości, co do stanu technicznego takiego pojazdu lub uprawnień, czy trzeźwości kierowcy, wystarczy skomunikować się z WITD lub Policją i o taką kontrolę poprosić nawet telefonicznie. Z powodu złego stanu technicznego aut zarówno osobowych, jak i ciężarowych oraz autobusów i busów, dochodzi w Polsce do idącej w tysiące rocznie ilości wypadków i kolizji.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More Stories From bezpieczeństwo

About redakcja