Go to ...

SafetyZone.pl

RadioPatrol.PL - information agency: security, work of the police and services, roads, motorization, transport... Security training.

Listen to the RadioPatrol.PL

SafetyZone.pl on YouTubeSafetyZone.pl on TumblrRSS Feed

6 lipca 2020

Zatrzymany za optymalizowanie kosztów firm…


Operacja specjalna CBA: 13 osób zatrzymanych, w tym organizator procederu obrotu „lewymi” fakturami na miliony złotych. Łukasz P. wpadł w warszawskim hotelu na gorącym uczynku, gdy przyjął blisko 500 tys. zł za fikcyjne faktury opiewające na 1,7 mln zł.
Funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA wpadli na trop warszawskiego biznesmena i jego nielegalnego przedsięwzięcia – optymalizował koszty innych firm „lewymi” fakturami na miliony złotych. Oficjalnie Łukasz P. prowadził  firmę  doradztwa gospodarczego i był prezesem założonej przez siebie fundacji. Miał pomagać innym firmom, jak płacić mniejsze podatki. Okazało się, że robił to w nielegalny sposób. Proceder był trudny do wykrycia dla służb skarbowych.  Faktury krążyły między firmami, były rejestrowane,  odpowiednio  „opakowane”  księgowo.
Łukasz P. najczęściej sprzedawał lewe faktury na catering,  szkolenia czy doradztwo. W procederze brała też udział firma budowlana zajmująca się robotami ziemnymi – takimi, które niełatwo wycenić i zweryfikować. Usługi
nie były wykonywane. Przedsiębiorcy płacili Łukaszowi P.  odpowiedni procent od wartości całej faktury.  Faktury dla firm były dla nich kosztem, dzięki czemu płacili mniejsze podatki. Na całym procederze tracił  budżet państwa. CBA bada, czy nie dochodziło do tzw. „prania pieniędzy”.
Organizator systemu obrotu lewymi fakturami wpadł  w wyniku operacji specjalnej,  na gorącym uczynku. Agenci  CBA zaskoczyli Łukasza P.  w jednym z ekskluzywnych warszawskich hoteli, gdy wziął 445  tys. zł  za fikcyjne faktury opiewające na 1,7 mln zł.
Tego samego dnia CBA zatrzymało jeszcze 12 osób biorących udział w tym procederze, którzy korzystali bądź wystawiali fikcyjne dokumenty: właścicieli firm i spółek , w tym dwóch obywateli Ukrainy.
Agenci CBA przeszukali siedziby firm i biur rachunkowych, zabezpieczono dokumenty księgowe i dane komputerowe.
Sprawę prowadzi Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego  w Łodzi . Zatrzymani usłyszą w Prokuraturze  Okręgowej w Warszawie zarzuty. Sprawa jest rozwojowa.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More Stories From bezpieczeństwo

About redakcja