Go to ...

SafetyZone.pl

RadioPatrol.PL - information agency: security, work of the police and services, roads, motorization, transport... Security training.

Listen to the RadioPatrol.PL

SafetyZone.pl on YouTubeSafetyZone.pl on TumblrRSS Feed

30 lipca 2021

Cavaliady 2018 polski skok na podium


Jarosław Skrzyczyński na Chacclana, wygrał najbardziej prestiżowe zawody Gran Prix, jakie wieńczyły poznańską Cavaliadę 2018. Fenomenalny przejazd, przy pełnych trybunach, oglądali fani skoków przez przeszkody z całego świata. Polska publiczność wstrzymała oddech, gdy okazało się, że ta para ma szansę na zwycięstwo. Przy setkach osób i w absolutnej ciszy, w której było słychać oddech konia, Mistrz bezbłędnie pokonał parkour, udowadniając, że jesteśmy narodem silnym w skokach. Dotychczas zainteresowanie miłośników sportu, koncentrowało się na narciarskich skoczniach, teraz, do czego silnie i my namawiamy, warto uwagę kibiców, skierować na to piękne współzawodnictwo.

Tylko w tych zmaganiach, tak dobrze widać współpracę człowieka ze zwierzęciem, która daje ogromną radość nie tylko samym zawodnikom, ale i bardzo licznie zgromadzonej publiczności. Rywalizacja przebiegała na bardzo wysokim poziomie. I nie chodzi o tylko o przeszkody zawieszone na ponad 150 cm od ziemi, ale głównie o przygotowanie przeciwników Polaka. Startowały pary z Włoch, których kunszt wzbudził prawdziwy zachwyt publiczności, idealne w swojej współpracy były pary z Niemiec, pojawili się także zawodnicy i konie z Rosji, Belgii, Holandii, Szwecji, Estonii, Czech, Austrii, Norwegii, Irlandii, a nawet Turcji. Młodszą część głównie żeńskiej publiczności podbiła mniej kunsztem w skokach, a bardziej swoją ognistą fryzurą Danielle Goldstein na Lizziemary z Izraela. Z kolei wśród osób skrzętnie badających końskie rodowody, uwagę zwróciło imię konia Thierry Goffinet z Belgi, o najdłuższej nazwie, „Eyecatcher Of Two Notes Z”. Poza absolutnie wartym obejrzenia i emocji Grand Prix, rozgrywane były niespotykane nigdzie indziej rywalizacje, w tym m.in. Wechta Venus vs. Mars, czy Speed & Music – konkurs szybkości, jak również ciesząca się powodzeniem i mocno nieprzewidywalna w wynikach, Potęga Skoku.

Cavaliada odbywa się w przestronnych halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tegoroczne wydarzenie było pełne atrakcji, nie tylko skierowanych wprost do miłośników jeździectwa. Impreza trwała od czwartku do niedzieli (29.11-02.12.2018) i przyciągnęła ogromne ilości zwiedzających, którzy poza 33. typowo sportowymi potyczkami, jakie odbywały się równolegle w dwóch zadaszonych lokalizacjach, mogli zapoznać się z tysiącami produktów i usług wystawców specjalnie stworzonej strefy targowej, jak i uczestniczyć w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, jakich zawodowe i sportowe drogi, związane są z hodowlą koni i uprawianiem jeździectwa. Całości wydarzenia towarzyszyły liczne pokazy popularyzujące pasję do koni, w dosłownie każdej odsłonie. Szczególną uwagę naszej redakcji zwróciły: Halowy Puchar w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi i odbywający się na mniejszym parkourze, Ogólnopolski Czempionat Koni Raz Szlachetnych w Skokach Luzem. Oczywiście nie zabrakło także licznych pokazów i prezentacji.

Poznańska Cavaliada uchodzi za największą tego typu imprezę w Polsce. Międzynarodowe Targi Poznańskie zadbały o niezliczone atrakcje. I zapewne uzasadniona będzie teza, że z roku na rok przybywa tu nie tylko wystawców i sportowców, ale i zwiedzających. Interakcja człowieka z koniem, zarówno na polu rywalizacji, jak i rekreacji, przywiodła do Poznania dziesiątki tysięcy osób z całego świata. Wydarzenie miało naprawdę międzynarodowy charakter. Wielki pokłon należy się grupie odpowiedzialnej za przygotowanie i przeprowadzenie blisko 20 zawodów, jakie odbyły się na głównym parkourze Areny A. Profesjonaliści udowodnili, że poważne wydarzenie można poprowadzić bez zbędnego nadęcia i wprost na luzie, pozwolić publiczności przeżywać wielkie pozytywne emocje. A komu przez cztery dni koni było za mało, mógł uczestniczyć w obywającej się równolegle Narodowej Wystawie Rolniczej.

I chociaż, oczywiście obok najpiękniejszych polskich koni, nie zabrakło tu gęsi, kaczek, królików, a nawet krów, to uwagę naszego fotoreportera, skupiły przesympatyczne alpaki, które dostojnie i z klasą, obserwowały zainteresowanie gości.

Kolejna Cavaliada w Poznaniu za rok. Jednak uwaga, komu spodobała się ta impreza, może powitać przedwiośnie 2019 roku w Lublinie, gdzie znów zapowiadają się warte przeżycia końskie atrakcje.

Tekst: redakcja RadioPatrol.PL, Robert Błaszczyk

Zdjęcia: Kamila Błaszczyk

C2018

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More Stories From akademia

About redakcja