Go to ...

SafetyZone.pl

RadioPatrol.PL - information agency: security, work of the police and services, roads, motorization, transport... Security training.

Listen to the RadioPatrol.PL

SafetyZone.pl on YouTubeSafetyZone.pl on TumblrRSS Feed

14 maja 2021

Cztery osoby zginęły w pożarach


Cztery osoby straciły życie po tragicznych pożarach domów jednorodzinnych w nocy oraz o poranku 15 października 2015 roku.

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym straż pożarna przypomina o dokonaniu okresowych przeglądów urządzeń grzewczych, instalacji gazowej, wentylacyjnej oraz kominowej. Dla własnego bezpieczeństwa w mieszkaniu warto zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym o powstaniu ognia. Natomiast, użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem mogą zabezpieczyć życie swoje rodziny montując czujkę czadu (tlenku węgla).

O godzinie 3:22 w miejscowości Rzechówek powiat makowski miał miejsce pożar budynku jednorodzinnego. W momencie przyjazdu jednostek straży pożarnej ogień obejmował wnętrze budynku na parterze. W działaniach brało udział 25 strażaków i 7 samochodów.

O godzinie 6:15 w miejscowości Podmarszczyn powiat płoński miał miejsce pożar budynku jednorodzinnego. W momencie przyjazdu jednostek straży pożarnej z okien wydobywały się płomienie a w środku budynku panowało silne zadymienie. W działaniach brało udział 30 strażaków i 7 samochodów.

Domowe czujki dymu

Domowe czujki dymu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym powstał pożar. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz ugaszenie ognia w zarodku co znacznie ogranicza straty.

Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu. Przy wyborze nie kierujmy się tylko ceną. Wybierzmy profesjonalną czujkę, renomowanego producenta, która ma certyfikat zgodności, co oznacza, iż została przebadana w profesjonalnym laboratorium certyfikującym na zgodność z normą EN 14604: autonomiczne czujki dymu. Dopiero taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat. Istotny jest także okres gwarancji – najlepiej 5 lat.

Przed instalacją czujki dymu należy koniecznie zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją producenta, w której znajdziemy wszelkie istotne informacje, w tym: zasady montażu, obsługi i testowania, wymiany baterii, maksymalny czasookres użytkowania czujki itp.

 

Więcej na: http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/mazowieckie/Pozary-domow-jednorodzinnych/idn:49410

Foto: PSP

Tags: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More Stories From ratownictwo

About redakcja