Go to ...

SafetyZone.pl

RadioPatrol.PL - information agency: security, work of the police and services, roads, motorization, transport... Security training.

Listen to the RadioPatrol.PL

SafetyZone.pl on YouTubeSafetyZone.pl on TumblrRSS Feed

14 maja 2021

„Dzielnicowy Roku”, finał konkursu już na chwilę


Od 21 do 23 października 2015 r. w Szkole Policji w Katowicach rozegrany zostanie VIII finał Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowy Roku”. W duchu sportowej rywalizacji swoją wiedzę i umiejętności prezentować będzie 17 dwuosobowych drużyn z terenu całego kraju.

Często słyszymy, że nadrzędnym celem polskiej Policji jest służba społeczeństwu. Nie jest to jedynie hasło, a rzeczywistość. Najbliżej tej idei są dzielnicowi, którzy są policjantami pierwszego kontaktu. Stanowisko dzielnicowego wydaje się najbardziej rozpoznawalnym przez społeczeństwo stanowiskiem w Policji.

Właśnie dzielnicowi, wśród umundurowanych policjantów, najsilniej utożsamiani są przez społeczeństwo z Policją jako taką i w znacznej mierze kształtują właściwy obraz formacji policyjnej oraz przyczyniają się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Należałoby zastanowić się jednak, czy nie dokonać zmiany tej nazwy, ponieważ coraz większą grupę – tych jakże ważnych – zarówno dla społeczności lokalnych, jak i Policji – stanowisk obejmują Panie, które prezentują wysoki stopień wiedzy i umiejętności zawodowych.

Policja jest organizacją stale doskonalącą swoje metody i narzędzia działania. Musi być formacją nowoczesną, nie tylko w aspekcie technicznym czy informatycznym, ale przede wszystkim nowoczesną w sposobie myślenia. Dbałość o profesjonalizm wymaga ciągłego podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności wszystkich policjantów. Nie inaczej musi być więc w przypadku dzielnicowych, którzy stanowią niejako wizytówkę Policji.

Istotnym elementem systemu doskonalenia zawodowego podnoszącego poziom wiedzy i umiejętności policjantów „pierwszego kontaktu” są Ogólnopolskie Zawody Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”.

W bieżącym roku rozegrany zostanie już VIII finał tych zawodów. Zawody od samego początku organizowane są na terenie Szkoły Policji w Katowicach –  placówki, która posiada już 16-letnią tradycję. W finale zawodów walczyć będzie 34 dzielnicowych, po dwóch dzielnicowych z każdego garnizonu. I tu znów niezręczność nazwy, albowiem w finale rywalizację podejmie również płeć piękna – „dzielnicowa”, która reprezentować będzie Lubelszczyznę.

Podkreślenia wymaga fakt, że rozgrywany w murach katowickiej uczelni finał jest kwintesencją cyklu doskonalenia zawodowego i poprzedzony został eliminacjami zarówno na szczeblu powiatowym jak i wojewódzkim, w których uczestniczyło blisko 8 tys. dzielnicowych.

Finaliści zawodów zmagać się będą w następujących konkurencjach:

test wiedzy policyjnej
pierwsza pomoc przedmedyczna
strzelanie
symulacja – podstawowe czynności służbowe
symulacja – przyjęcie interesanta.

Warunki rozgrywania poszczególnych konkurencji są maksymalnie zbliżone do rzeczywistych, wiedza teoretyczna weryfikowana jest nie tylko w pracowni komputerowej, ale przede wszystkim na strzelnicy, czy podczas symulacji podstawowych czynności służbowych, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czy też symulacji przyjęć interesantów.

Wagę przedsięwzięcia podkreśla fakt, że turniej objęty jest honorowym patronatem Minister Spraw Wewnętrznych Pani Teresy Piotrowskiej, która ufundowała nagrody dla laureatów.

Więcej na: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/117933,VIII-final-Ogolnopolskich-Zawodow-Policjantow-Dzielnicowych-Dzielnicowy-Roku.html

Zdjęcie: za Policja.pl/SP Katowice

Tags: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More Stories From bezpieczeństwo

About redakcja